Cinsel Terapi Nedir?

Cinsel terapi, cinsel sorunlar konusunda eğitim almış deneyimli psikologlar tarafından cinsel sorunları olan birey ya da çiftlere uygulanan bir tür bilişsel davranış tedavisidir.

Cinsellikte yaşanan sorunlar kişinin kendini kötü hissetmesine, ruh halinin bozulmasına yol açabilir. Bu noktada cinsel terapi almak bir zorunluluk haline gelebilir. Cinsel terapi uzmanlarının tedavi sırasındaki ilk amacı kişilerin cinsellik konusunda bilinçlenmesini sağlamaktır. Çünkü özellikle psikolojik nedenlere dayalı cinsel işlev bozukluklarında, cinselliğe dayalı yanlış düşünceler önemli rol oynamaktadır. Eğer cinsel problemlerin temelinin psikolojik olmadığı anlaşılırsa, kişi jinekoloji, üroloji ya da dahiliye gibi ilgili alanlara yönlendirilebilir.

Cinsel terapi

 uzmanları tarafından gerçekleştirilen seanslarda cinsel yaşamda soruna neden olabilecek birçok etken değerlendirilir. Cinsel ilişkiye neden olabilecek fiziksel nedenler, cinsel isteğin yoğunluğu, kronik rahatsızlıklar konuşma terapisi ile ortaya çıkarılarak öncelikle sorunların ana nedenleri belirlenir.