Online Terapi Nedir?

Online terapi, terapist ve danışanın farklı sebeplerle yüz yüze görüşmeleri yürütemediği durumlarda internet üzerinden psikoterapi hizmetinin sağlanmasıdır. Online terapinin, yüzyüze yapılan bireysel terapiden içerik olarak hiçbir farkı bulunmamaktadır. Bireysel terapiden farklı olarak online terapide sadece terapi yaptığınız ortam farklılık göstermektedir.

Pandemi döneminden önce de online terapi hizmetleri mevcut olmasına karşın pandemi ile hızla artış gösterdi. Pandemi döneminde yaşanan karantina sebebiyle birçok insanın çalışma sistemi ve sosyal çevreleriyle kurdukları ilişkiler değişmek zorunda kaldı. Bununla paralel terapi anlayışımızda ve şeklimizde de değişimler meydana geldi. Online terapi ile böyle bir dönemde online terapi ile fiziksel sağlığımızı riske atmadan psikolojik dayanıklılığımızı arttırabilmek adına psikoterapi hizmetine ulaşılabilmektedir.

Terapistinizin ofisine gitmek için planlama yapmamıza ve zaman ayırmamıza gerek olmadığından bazı bireylere online terapi daha ulaşılabilir ve pratik gelmektedir. Bunun yanı sıra fiziksel rahatsızlıkları sebebiyle bulunduğu yerden çıkması mümkün olmayan, terapi hizmetinin alınamayacağı kırsal bölgelerde yaşayan bireyler için online terapi oldukça kolaylık sağlamaktadır.